Gå til sidens indhold

Efter PISA: Regeringen sætter retning

Folkeskolen er et fælles ansvar

De nye PISA-resultater viser en alvorlig udvikling. Danske 15-årige er gået markant tilbage i læsning, matematik og naturfag, og resultaterne er de dårligste, siden Danmark første gang deltog i undersøgelsen i 2000. Tilbagegangen er samtidig større end i de øvrige nordiske lande. 

Der findes ikke én enkel forklaring – og derfor heller ikke én enkel løsning. Vi står over for en udfordring, der kræver en fælles indsats fra politikere, skoler, lærere, forældre og elever. Regeringen vil derfor både lytte og handle.

Som de første skridt vil regeringen:

  • Afsætte 5 mia. kr. årligt til børn og undervisning, indfaset frem mod 2030
  • Give et målrettet løft til de 100 skoler med de største faglige udfordringer
  • Nedsætte en Skoletrepart, der skal samle skolens parter om nye løsninger
  • Indføre et landsdækkende forbud mod mobiltelefoner og andre private skærme i folkeskoler og frie grundskoler
  • Styrke lærernes muligheder for at skabe ro og respekt i undervisningen

Men arbejdet stopper ikke med disse initiativer. Målet er klart: Vi skal vende udviklingen, styrke fagligheden og sikre, at alle børn får de bedste muligheder for at lære, trives og skabe sig et godt liv.

Vil du høre mere?

A-listen giver dig mulighed for at komme et spadestik dybere ned under ugens overskrifter i vores nyhedsbrev, og at blive inviteret til spændende arrangementer før alle andre. 

A-listen er åben for dig, der er nysgerrig på at høre seneste nyt. Dig, der gerne vil handle på dine holdninger. Og for dig, der bare vil vide lidt mere om, hvad vi går og laver. Og hvorfor, vi gør det.  

Tilmeld dig her 👇

A-listen