Gå til sidens indhold

Politik og Udvikling

Find kontaktinformationer på Socialdemokratiets medarbejdere i Politik og Udviklingsafdelingen på Christiansborg.

Jens Jonatan Steen

Jens Jonatan Steen

Chef for Politik og Udvikling

Politik

Thomas Schjødt

Thomas Schjødt

Souschef - Arbejdsområder: Betjening af politisk ordfører

Anne Høgenhaven Simony

Anne Høgenhaven Simony

Retspolitisk rådgiver - Arbejdsområder: Ret, Betjening af Udvalget for Forretningsordenen

Cecilie Lerche Møller Hansen

Cecilie Lerche Møller Hansen

Politisk rådgiver og international konsulent (På barsel) - Arbejdsområder: EU

Emma Ginnerup

Emma Ginnerup

Politisk rådgiver - Arbejdsområder: Skat, Kultur og medie, Idræt

Frederik Lasserre

Frederik Lasserre

Politisk rådgiver - Arbejdsområder: Finans

Ida Qvortrup Thygesen

Ida Qvortrup Thygesen

Politisk rådgiver - Arbejdsområder: Beskæftigelse, Social dumping, Ligestilling og LGBT+, Børne- og undervisning, Fri- og efterskoler

Jeppe Aaløse

Jeppe Aaløse

Politisk rådgiver - Arbejdsområder: Social, Kommunal, Handicap, Udligning

Kanishka Dastageer

Kanishka Dastageer

Politisk rådgiver - Arbejdsområder: Udlændinge og integration, Indfødsret, Udvikling, Bolig

Kristina Klaaborg

Kristina Klaaborg

Politisk rådgiver - Arbejdsområder: Klima, energi og forsyning, Miljø, Verdensmål

Lars Wernblad

Lars Wernblad

Politisk rådgiver - Arbejdsområder: Sundhed, Ældre, Psykiatri

Martin E.O. Grunz

Martin E.O. Grunz

Politisk rådgiver - Arbejdsområder: Kirke

Pernille Skou Andersen

Pernille Skou Andersen

Politisk rådgiver - Arbejdsområder: Transport, Havne- og post, Fødevarer- og dyrevelfærd, Fiskeri, IT og tele

Sofia Hansen

Sofia Hansen

Politisk rådgiver og international konsulent - Arbejdsområder: EU, Udenrigs, Færøerne, Grønland, Forsvar, Cybersikkerhed

Tobias Aarkrogh Ubbesen

Tobias Aarkrogh Ubbesen

Politisk rådgiver - Arbejdsområder: Erhverv, Forbrug, Turisme, Landdistrikter og øer, Uddannelse og forskning, Hovedstad

Daniel Biisgaard Rasmussen

Daniel Biisgaard Rasmussen

Studentermedhjælper

Emil Fogh Mikkelsen

Emil Fogh Mikkelsen

Studentermedhjælper

Freja Dyg

Freja Dyg

Studentermedhjælper

Gabriella Burns-Tang

Gabriella Burns-Tang

Studentermedhjælper

Udvikling

Daniel Jason Witt

Daniel Jason Witt

Chefanalytiker

Louise Lindskrog

Louise Lindskrog

Politisk udviklingskonsulent

Magnus Agerbæk

Magnus Agerbæk

Konsulent

Maj Fjordside

Maj Fjordside

Udviklingskonsulent

Martin E. O. Grunz

Martin E. O. Grunz

Historisk konsulent