Henrik Dam Kristensen

Folketingsmedlem


Henrik Dam Kristensen er medlem af Folketinget for Socialdemokratiet og formand for Folketinget.


I 2004 blev Henrik valgt til Europa-Parlamentet, men valgte at stoppe, da han i 2006 blev valgt til partisekretær for Socialdemokratiet. I november 2005 sagde han ja til at stille op til Folketinget for Socialdemokratiet i Horsens-kredsen, og han blev valgt ind ved valget i 2007. I oktober 2011 blev han transportminister. I august 2013 skiftede han posten som transportminister ud med posten som gruppeformand for den socialdemokratiske folketingsgruppe. I oktober 2014 blev Henrik Dam Kristensen beskæftigelsesminister, hvilket han fungerede som indtil valget i 2015. I perioden frem til folketingsvalget i juni 2019 var han gruppesekretær for folketingsgruppen, næstformand i præsidiet, forsvarsordfører og ordfører vedr. nordisk samarbejde. Den 21. juni 2019 blev Henrik Dam Kristensen valgt til formand for Folketinget.

Ved folketingsvalget i 2019 fik Henrik 7.450 personlige stemmer.

Henrik Dam Kristensen er uddannet på Kolding Teknisk Skole og har både arbejdet som landpostbud og skoleleder.