Politisk afdeling

Find kontaktinformationer på Socialdemokratiets medarbejdere i Politisk afdeling på Christiansborg.


undefined

Lea Wohlert

Souschef for politisk afdeling

lea.wohlert@ft.dk

Tlf.: 61 62 35 34

 

Iben Merrild

Iben Merrild

International konsulent

iben.merrild@ft.dk

Tlf.: 33 37 40 64

 

undefined

Hans Christian Gørup Nielsen

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Klima, -energi og forsyning

hans.nielsen@ft.dk

Tlf.: 33 37 41 59

 

Foto på vej

Jannie Andersen
Politisk rådgiver (på orlov)

Arbejdsområder: Handicap, Indenrigs, Psykiatri og Social

jannie.andersen@ft.dk
Tlf.: 33 37 41 90 

 

undefined

Andreas Gysting Frederiksen

Politisk rådgiver 

Arbejdsområder: Beredskab, Bolig, Forsvar og Udligning

andreas.gysting@ft.dk

Tlf.: 33 37 41 55

 

undefined

Stine Poulsen

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Transport, Færdselssikkerhed og Havne- og post 

stine.poulsen@ft.dk

Tlf.: 33 37 41 56 

 

Tobias Aarkrogh Ubbesen

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Erhverv, Forbrug, Fiskeri, IT og tele samt Uddannelse og forskning

tobias.ubbesen@ft.dk

Tlf.: 61 62 48 44

 

Thomas Schjødt

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Finans, Miljø, Fødevarer, Dyrevelfærd og Verdensmål

thomas.schjodt@ft.dk

Tlf.: 61 62 42 15

 


Tenna Petersen

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Landdistrikter og øer

tenna.petersen@ft.dk

Tlf: 61 62 50 13

 

undefined

Kim Bonde Hansen

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Beskæftigelse, Social dumping og Turisme

kim.bonde.hansen@ft.dk

Tlf.: 61 62 30 57

 

Depheny Frost

Depheny Frost 

Politisk rådgiver
Arbejdsområder: Retspolitik, Indfødsret, Udlændinge og integration og Udvikling

depheny.frost@ft.dk
Tlf. 61 62 55 23

 

Barbara Maria Herzog

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Skat, Handicap, Indenrigs, Psykiatri og Social

barbara.herzog@ft.dk

Tlf. 61 62 49 47

 

Lars Wernblad

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Sundhed, Ældre og Ligestilling.

lars.Wernblad@ft.dk

Tlf. 61 62 39 46

 

Martin E.O. Grunz
Politisk rådgiver og historisk konsulent
Arbejdsområder: Idræt, Kirke og Kultur

martin.grunz@ft.dk
Tlf.: 61 62 58 15

 

Nana Zarthine Christensen

Politisk rådgiver
Arbejdsområder: Børne- og undervisning og Medie

nana.zarthine.christensen@ft.dk

Tlf.: 61 62 48 34

 


Ida Qvortrup Thygesen
Student

ida.thygesen@ft.dk
Tlf.: 61 62 45 38

 

Flavio Sabah Saleh

Flavio Sabah Saleh

Student

flavio.saleh@ft.dk

Tlf.: 33 37 40 65