Politisk afdeling

Find kontaktinformationer på Socialdemokratiets medarbejdere i Politisk afdeling på Christiansborg.


undefined

Lea Wohlert

Chef for politisk afdeling

lea.wohlert@ft.dk

Tlf.: 61 62 35 34

 

undefined

Andreas Gysting Frederiksen

Politisk rådgiver 

Arbejdsområder: Bolig, Udligning, Social, Indenrigs og Handicap

andreas.gysting@ft.dk

Tlf.: 33 37 41 55

 

Barbara Maria Herzog

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Skat og Betjening af gruppeformand

barbara.herzog@ft.dk

Tlf.: 61 62 49 47

 

Cecilie Lerche Møller Hansen
Politisk rådgiver og international konsulent

cecilie.hansen@ft.dk
Tlf.: 61 62 55 20

 

Frederik Lassere

Politisk rådgiver
Arbejdsområder: Finans

frederik.lasserre@ft.dk
Tlf.: 61 62 31 79

 

Iben Merrild

Iben Merrild

Politisk rådgiver og international konsulent

Arbejdsområder: Færøerne, Grønland og Udenrigs

iben.merrild@ft.dk

Tlf.: 33 37 40 64

 

Kanishka Dastageer

Politisk rådgiver
Arbejdsområder: Indfødsret, Ret, Udlændinge og integration samt Udvikling

kanishka.dastageer@ft.dk
Tlf.: 61 62 30 09

 

undefined

Kim Bonde Hansen

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Beskæftigelse og Social dumping

kim.bonde.hansen@ft.dk

Tlf.: 61 62 30 57

 

Kristina Klaaborg

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Klima, energi og forsyning, Miljø og Verdensmål

kristina.klaaborg@ft.dk

Tlf.: 61 62 34 03

 

Lars Wernblad

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Sundhed, Ældre og Psykiatri

lars.Wernblad@ft.dk

Tlf.: 61 62 39 46

 

Martin E.O. Grunz
Politisk rådgiver og historisk konsulent
Arbejdsområder: Idræt, Kirke, Kultur og Ligestilling

martin.grunz@ft.dk
Tlf.: 61 62 58 15

 

Foto på vej

Nana Zarthine Christensen

Politisk rådgiver
Arbejdsområder: Børne- og undervisning samt Medie

nana.zarthine.christensen@ft.dk

Tlf.: 61 62 32 41

 

Phillip Adam Dimsits Lerer

Politisk rådgiver
Arbejdsområder: Transport, Færdselssikkerhed, Havne- og post, Forsvar og Beredskab

phillip.lerer@ft.dk

Tlf.: 61 62 32 41

 


Tenna Petersen

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Landdistrikter og øer

tenna.petersen@ft.dk

Tlf.: 61 62 50 13

 

Thomas Schjødt

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Betjening af politisk ordfører, Fødevarer, Dyrevelfærd og Fiskeri

thomas.schjodt@ft.dk

Tlf.: 61 62 42 15

 

Tobias Aarkrogh Ubbesen

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Erhverv, Forbrug, Turisme, Uddannelse og forskning samt IT og tele

tobias.ubbesen@ft.dk

Tlf.: 61 62 48 44

 

Flavio Sabah Saleh

Flavio Sabah Saleh

Student

flavio.saleh@ft.dk

Tlf.: 33 37 40 65

 

Jon Egeris Karstoft

Student

jon.karstoft@ft.dk

Tlf.: 61 62 41 69