Politisk afdeling

Find kontaktinformationer på Socialdemokratiets medarbejdere i Politisk afdeling på Christiansborg.


undefined

Lea Wohlert

Chef for politisk afdeling

lea.wohlert@ft.dk

Tlf.: 61 62 35 34

 

(På barsel) Thomas Schjødt

Souschef

Arbejdsområder: Betjening af politisk ordfører

thomas.schjodt@ft.dk

Tlf.: 61 62 42 15

 

Barbara Maria Herzog

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Ret, Ligestilling og LGBT+, Betjening af gruppeformand

barbara.herzog@ft.dk

Tlf.: 61 62 49 47

 

Cecilie Lerche Møller Hansen
(På barsel) Politisk rådgiver og international konsulent

Arbejdsområder: EU

cecilie.hansen@ft.dk

Tlf.: 61 62 55 20

 

Frederik Lasserre

Politisk rådgiver
Arbejdsområder: Finans, Skat

frederik.lasserre@ft.dk

Tlf.: 61 62 31 79

 

Iben Merrild

Iben Merrild

Politisk rådgiver og international konsulent

Arbejdsområder: Udenrigs, Færøerne og Grønland

iben.merrild@ft.dk

Tlf.: 33 37 40 64

 

Foto på vej

Jeppe Aaløse

Politisk rådgiver
Arbejdsområder: Social, Kommunal, Handicap, Udligning

jeppe.aaloese@ft.dk

Tlf.: 61 62 34 81

 

Kanishka Dastageer

Politisk rådgiver
Arbejdsområder: Udlændinge og integration, Indfødsret, Udvikling, Bolig

kanishka.dastageer@ft.dk

Tlf.: 61 62 30 09

 

Kristina Klaaborg

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Klima, energi og forsyning, Miljø, Verdensmål

kristina.klaaborg@ft.dk

Tlf.: 61 62 34 03

 

Lars Wernblad

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Sundhed, Ældre, Psykiatri

lars.wernblad@ft.dk

Tlf.: 61 62 39 46

 

Martin E.O. Grunz
Politisk rådgiver og historisk konsulent
Arbejdsområder: Kirke

martin.grunz@ft.dk

Tlf.: 61 62 58 15

 

Foto på vej

Pernille Skou Andersen

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Transport, Havne- og post, Fødevarer- og dyrevelfærd, Fiskeri, IT og tele 

pernille.skou.andersen@ft.dk

Tlf.: 61 62 35 17

 

Phillip Adam Dimsits Lerer

Politisk rådgiver
Arbejdsområder: Forsvar, Cybersikkerhed, Kultur og medie, Idræt

phillip.lerer@ft.dk

Tlf.: 61 62 32 41

 

Foto på vej

Sofia Hansen

Politisk rådgiver og international konsulent

Arbejdsområder: EU

sofia.hansen@ft.dk

Tlf.: 61 62 34 66

 

Tobias Aarkrogh Ubbesen

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Erhverv, Forbrug, Turisme, Landdistrikter og øer, Uddannelse og forskning

tobias.ubbesen@ft.dk

Tlf.: 61 62 48 44

 

Foto på vej

Ane Sandal Levinsen

Student

ane.sandal@ft.dk

Tlf.: 61 62 34 89

 

Jon Egeris Karstoft

Student

jon.karstoft@ft.dk

Tlf.: 61 62 41 69