Politisk afdeling

Find kontaktinformationer på Socialdemokratiets medarbejdere i Politisk afdeling på Christiansborg.


undefined

Jan Juul Christensen

Partisekretær 

jan@socialdemokratiet.dk

Tlf.: 22 20 08 09

 

 

undefined

Lea Wohlert

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Udenrigsområdet, EU, Forsvar og tværgående projekter

Lea.Wohlert@ft.dk

Tlf.: 61 62 35 34

 

 

undefined

Hans Christian Gørup Nielsen

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Sundhed, ligestilling, kirke

Hans.Nielsen@ft.dk

Tlf.: 33 37 41 59

 

undefined

Tina Brinchmann Jensen

Seniorkonsulent

Arbejdsområder: Erhverv, skat og udviklingspolitik

Tina.Brinchmann.Jensen@ft.dk

Tlf.: 33 37 41 08

Foto på vej

Jannie Andersen
Politisk rådgiver (på orlov)

Arbejdsområder: Social, psykiatri og familiepolitik
Jannie.Andersen@ft.dk
Tlf.: 33 37 41 90 

 

undefined

Andreas Gysting Frederiksen

Politisk rådgiver (på orlov)

Arbejdsområder: Bolig, kommuner, landdistrikter

andreas.gysting@ft.dk

Tlf.: 33 37 41 55

 

undefined

Rasmus Høgh Sproegel

Politisk rådgiver 

Arbejdsområder: Fødevarer, landbrug og dyrevelfærd

Rasmus.Sproegel@ft.dk

Tlf.: 33 37 41 38 

 

undefined

Stine Poulsen

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Transport, infrastruktur, miljø
Stine.Poulsen@ft.dk
Tlf.: 33 37 41 56 

 

 

undefined

Mathias Macholm Müller

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Videregående uddannelser, forskning, kultur

Mathias.Macholm.Muller@ft.dk

Tlf.: 33 37 41 46

 

 

undefined
Ida Qvortrup Thygesen
Student
Ida.Thygesen@ft.dk
Tlf.: 61 62 45 38

 

Gustav Elias Dahl
Student
Gustav.Dahl@ft.dk
Tlf. 33 37 54 03