Politisk afdeling

Find kontaktinformationer på Socialdemokratiets medarbejdere i Politisk afdeling på Christiansborg.


undefined

Lea Wohlert

Souschef for politisk afdeling

Lea.Wohlert@ft.dk

Tlf.: 61 62 35 34

 

undefined

Hans Christian Gørup Nielsen

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Klima, -energi og forsyning

Hans.Nielsen@ft.dk

Tlf.: 33 37 41 59

 

Foto på vej

Jannie Andersen
Politisk rådgiver (på orlov)

Arbejdsområder: Handicap, Indenrigs, Psykiatri og Social
Jannie.Andersen@ft.dk
Tlf.: 33 37 41 90 

 

undefined

Andreas Gysting Frederiksen

Politisk rådgiver (på orlov)

Arbejdsområder: Beredskab, Bolig, Forsvar og Udligning

andreas.gysting@ft.dk

Tlf.: 33 37 41 55

 

undefined

Rasmus Høgh Sproegel

Politisk rådgiver 

Arbejdsområder: Fiskeri, Ligestilling, Finans, Skat og Udligning

Tlf.: 33 37 41 38 

 

undefined

Stine Poulsen

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Transport, Færdselssikkerhed og Havne- og post 
Stine.Poulsen@ft.dk
Tlf.: 33 37 41 56 

 

 

Tobias Aarkrogh Ubbesen

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Erhverv, Forbrug, IT og tele og Uddannelse og forskning

tobias.ubbesen@ft.dk

Tlf.: 61 62 48 44

 

undefined

Thomas Schjødt

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Miljø, Fødevarer, Dyrevelfærd og Verdensmål

Thomas.Schjodt@ft.dk

Tlf.: 61 62 42 15

 

undefined
Tenna Petersen

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Landdistrikter og øer

tenna.petersen@ft.dk
Tlf: 61 62 50 13

 

undefined

Kim Bonde Hansen

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Beskæftigelse, Social dumping og Turisme

Kim.bonde.hansen@ft.dk

Tlf.: 61 62 30 57

 

Depheny Frost

Depheny Frost 

Politisk rådgiver
Arbejdsområder: Retspolitik, Indfødsret, Udlændinge og integration og Udvikling
depheny.frost@ft.dk
Tlf. 61 62 55 23

 

Barbara Maria Herzog

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Handicap, Indenrigs, Psykiatri og Social

barbara.herzog@ft.dk

Tlf. 61 62 49 47

 

Lars Wernblad

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Beredskab, Bolig, Forsvar, Sundhed og Ældre

lars.Wernblad@ft.dk

Tlf. 61 62 39 46

 

Martin E.O. Grunz
Politisk rådgiver og historisk konsulent
Arbejdsområder: Idræt, Kirke, Kultur, Europa, Færøerne, Grønland og Udenrigs
martin.grunz@ft.dk
Tlf.: 61 62 58 15

 

Nana Zarthine Christensen

Politisk rådgiver
Arbejdsområder: Børne- og undervisning og Medie
Nana.zarthine.christensen@ft.dk

Tlf.: 61 62 48 34

 

undefined
Ida Qvortrup Thygesen
Student
Ida.Thygesen@ft.dk
Tlf.: 61 62 45 38

 

Gustav Elias Dahl
Student
Gustav.Dahl@ft.dk
Tlf. 33 37 54 03

 

Emilie Werther

Student

Emilie.Werther@ft.dk

Tlf. 61 62 37 64