Politisk afdeling

Find kontaktinformationer på Socialdemokratiets medarbejdere i Politisk afdeling på Christiansborg.


undefined

Thor Möger

Afdelingschef, politisk afdeling

Thor.Moger.Pedersen@ft.dk

Tlf.: 61 62 41 66

undefined

Mathias Secher

Souschef i politisk afdeling 

Arbejdsområde: Tværgående økonomisk rådgivning 

Mathias.Secher@ft.dk

Tlf.: 61 62 35 36

 

undefined

Josephine Ilchmann Jørgensen
Politisk rådgiver 

Arbejdsområder: Retspolitik, asyl, indfødsret, tværgående juridisk rådgivning
Josephine.jorgensen@ft.dk
Tlf. 61 62 38 98

 

undefined

Kim Bonde Hansen
Økonomisk rådgiver

Arbejdsområde: Arbejdsmarkedspolitik

Kim.bonde.hansen@ft.dk

Tlf.: 61 62 30 57

 

undefined

Kristian Gladbo Platz

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Udlændinge, integration, styring af offentlig sektor

Kristian.Platz@ft.dk

Tlf.: 61 62 43 14

 

undefined

Lea Wohlert

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Udenrigsområdet, EU, Forsvar og tværgående projekter

Lea.Wohlert@ft.dk

Tlf.: 61 62 35 34

 

undefined

Lynne Birch Hansen
Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Velfærdsområdet (sundhed, ældre, børn), uddannelse, social 
Lynne.hansen@ft.dk
Tlf. 61 62 38 96

 

undefined

Sofie Findling Andersen

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Finans, erhverv og vækst, social mobilitet, tværgående økonomisk rådgivning

Sofie.Findling@ft.dk

Tlf.: 61 62 35 52

Foto på vej

Bjarke Dahl Mogensen

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Finans, skat, social mobilitet, tværgående økonomisk rådgivning 

bjarke.mogensen@ft.dk

Tlf.: 33 37 41 94

 

undefined

Hans Christian Gørup Nielsen

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Sundhed, ligestilling, kirke

Hans.Nielsen@ft.dk

Tlf.: 33 37 41 59

 

undefined

Tina Brinchmann Jensen

Seniorkonsulent

Arbejdsområder: Erhverv, skat og udviklingspolitik

Tina.Brinchmann.Jensen@ft.dk

Tlf.: 33 37 41 08

Foto på vej

Jannie Andersen
Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Social, psykiatri og familiepolitik
Jannie.Andersen@ft.dk
Tlf.: 33 37 41 90 

 

undefined

Andreas Gysting Frederiksen

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Bolig, kommuner, landdistrikter

andreas.gysting@ft.dk

Tlf.: 33 37 41 55

 

undefined

Rasmus Høgh Sproegel

Politisk rådgiver 

Arbejdsområder: Fødevarer, landbrug og dyrevelfærd

Rasmus.Sproegel@ft.dk

Tlf.: 33 37 41 38 

 

undefined

Stine Poulsen

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Transport, infrastruktur, miljø
Stine.Poulsen@ft.dk
Tlf.: 33 37 41 56 

 

undefined

Ida Bjørn-Mortensen

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Klima, energi
Ida.Bjorn-Mortensen@ft.dk
Tlf: 33 37 41 51 

 

undefined

Mathias Macholm Müller

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Videregående uddannelser, forskning, kultur

Mathias.Macholm.Muller@ft.dk

Tlf.: 33 37 41 46

 

undefined

Barbara Maria Herzog

Politisk rådgiver

Arbejdsområder: Folkeskole, forbruger og IT

Barbara.herzog@ft.dk

Tlf.: 61 62 38 16

 

Depheny Frost

Depheny Frost 

Politisk rådgiver
Arbejdsområde: Retspolitik
depheny.frost@ft.dk
Tlf. 61 62 55 23


 

undefined
Ida Qvortrup Thygesen
Student
Ida.Thygesen@ft.dk
Tlf.: 61 62 45 38

 

Foto på vej

Asker Voldsgaard Ruge

Student

asker.ruge@ft.dk

Tlf.: 33 37 41 29

 

Foto på vej

Tobias Aarkrogh Ubbesen 

Student

Tobias.Ubbesen@ft.dk
Tlf. 61 62 43 95