25. april 2019

1. maj: Her kan du møde Socialdemokratiet

Socialdemokratiet fejrer 1. maj over hele landet. Her finder du en oversigt over de arrangementer, som formand Mette Frederiksen og medlemmer af den socialdemokratiske folketingsgruppe har 1. maj 2019.


Formand Mette Frederiksen

07.00 DSU Aalborg, Kastetvej 24, 9000 Aalborg
09.00 Skt. Knuds Torv 3, 8000 Aarhus
12.30 Kongens Have, 5000 Odense
15.45 Fælledparken, 2100 København Ø

 

Medlemmer af den socialdemokratiske folketingsgruppe:

Ane Halsboe-Jørgensen

08.00 Metal Vendsyssel, i Metal Vendsyssels afdelingshus, Nordens Allé 8-10, 9700 Brønderslev
09.30 FH Brønderslev / Dronninglund i ”Huset”, Frejasvej 11, 9700 Brønderslev
11.00 Tale hos 3F Midtvendsyssel, Nordens Alle 12, 9700 Brønderslev
13.00 Tale hos FH, Pavillonen i Parken / Nørregade i Brønderslev
15.00 Tale hos FH / Bratskov, Fredensdal 8, 9460 Brovst

 

Annette Lind

09.00 3F Holstebro, Tujavej 20, 7500 Holstebro
12.30 Lystanlægget i Holstebro
13.45-15.00 Politisk battle med Andreas Stenberg og Kenneth Mikkelsen – Åtoften i Spjald, arrangeret af LO Ringkøbing Fjord

 

Astrid Krag

07.00 Borgerhuset Greve, Greveager 9, 2670 Greve
07.40 Jersie Forsamlingshus, Nordre Byvej 4, 2680 Solrød Strand
09.30 Glostrup Bibliotek, Kildevældets Alle 5, 2600 Glostrup – i kælderen

 

Benny Engelbrecht

08.00-09.00 Tale i Guderup, arrangør LO Sønderjylland, Hos Risa forsamlingshus i Guderup, Trappen 6, 6430 Nordborg
09.30-10.00 Tale i Broager, arrangør LO Sønderjylland, Broagerhus, Allegade 4, 6310 Broager
10.30-11.00 Arrangement hos Metal Sønderjylland, Agtoftsvej 2, 6400 Sønderborg
13.00 Tale hos LO Sønderborg, Kongevejsparken, Sønderborg, Ved Kongevejen, 6400 Sønderborg
15.00 Tale (+ musik) hos HK Sydjylland i Kolding, Jupitervej 1, 6000 Kolding

 

Bjarne Laustsen

08.00 Metalhuset Skagen
09.30 Skovlyst, Kildevej 51, 9300 Sæby
15.00 Knivholt, Hjørringvej 180A, 9900 Frederikshavn

 

Christian Rabjerg Madsen

06.00 Socialdemokratiet i Kolding Kommune, Forsamlingshuset Dannevirke Sdr. Stenderup, Hundborgvej 13A, 6092 Sønder Stenderup
09.15 Dansk El-forbund Lillebælt, Jens Grøns Vej 20, 7100 Vejle
10.30 Dansk Metal Kolding & 3F Kolding, Galgebjergvej 4, Kolding
15.00 LO Kolding i anlægget, Stejlbjerganlægget i Kolding, Stejlbjergvej

 

Dan Jørgensen

08.10 Lillebæltsværftet, Havnegade 98, 5500 Middelfart
09.30 Tale hos 3F Nordhøjfyn, Sunekær 5, 5471 Søndersø
11.00 Tale hos Metal Lillebælt, Vesterballevej 3a, 7000 Fredericia
13.45 Torvet, 5400 Bogense
17.00 Havnen 8, 7130 Juelsminde

 

Daniel Toft Jakobsen

10.00 Socialdemokratiet m.fl. i Favrskov: 3F Hadsten, Vestergade 12, 8370 Hadsten
16.00 Socialdemokratiet m.fl. i Hedensted: Restaurant ”På Havnen”, Havnen 8, 7130 Juelsminde
17.00 Bogcaféen Smedegade, Smedegade 17, 8700 Horsens

 

Flemming Møller Mortensen

11.00 Ved højskolen i Støvring, Grangårdsvej 11, 9530 Støvring
12.30 Kulladen, Løgstør havn, 9670, Løgstør
14.00 3F, Himmerlandsgade 146, 9600 Aars

 

Henrik Dam Kristensen

08.00 Socialdemokratiet, Borgmestervej 1, 8700 Horsens
13.00 3F, Robert Holms Vej 1, 8700 Horsens

 

Henrik Sass Larsen

08:00-08:25 Lejre Partiforening - Ejby Forsamlingshus, Ejbyvej 60, 4070 Kr. Hyllinge.
08:55-09:20 Skovbo Partiforening - Aktivitetshuset, Møllevej 11, Borup
09:40-10:00 Fællesledelsen Køge - Hugos, Brogade 19, 4600 Køge

 

Jan Johansen

08.30 Socialdemokratiet i Kertemindekredsen, Forsamlingshuset Lindøalleen 49, 5330 Munkebo
10.00 3F Østfyn, Vestergade 32, 5800 Nyborg

 

Jens Joel

07.30 Morgenmøde i Socialdemokratiet i Aarhus, Skt. Knuds Torv 3, 8000 Aarhus C
09.00 1. maj-møde hos 3F Rymarken, Rymarken 4, 8210 Aarhus V
10.00 Tale hos Serviceforbundet i Aarhus, Søren Frichs Vej 38K, 8230 Aabyhøj
11.00 Tale i Oves kolonihave, HF Bakkevang i Aabyhøj
12.30 Frokost og taler hos Frit Forum og DSU Århus, Amaliegade 27, 8000 Aarhus C

 

Jesper Petersen

07.00 Morgenmøde i partiforeningen (Dansk Metal), A.D. Jørgensensvej 2, Haderslev
15.00 LO Haderslev holder 1. maj i Damparken, Klostenvænget i Haderslev

 

Julie Skovsby

14.20 LO Vestfyn, AOF, S, DSU, Enhedslisten og SF, Skovpavillonen, Skovvej 5 i Assens

 

Karin Gaardsted

10.00 3F Bjerringbro, Kildesvinget 1, Bjerringbro

 

Kirsten Brosbøl

14.00 Ballen Festplads, Strandvejen Ballen, 8305 Samsø

 

Kaare Dybvad

09.30 Metal Fjordbyerne, Elisagårdsvej 23, Roskilde
11.15 Jyderup Højskole
14.25 Østre Anlæg, Holbæk

 

Lars Aslan Rasmussen

07.00 Sjællandsgade Bad, Sjællandsgade 12A, 2200 København N


Lea Wermelin

07.00-09.00 1. maj arrangement Socialdemokratiet Rønne Hasle Partiforening, LO Metal, Ved Lunden 16, Rønne
09.30-10.30 1. maj arrangement Socialdemokratiet Nordbornholm partiforening, Allinge Byggemarked, Pilegade 33, Allinge
16.00-17.45 Fælles 1. maj arrangement, LO Bornholm, S, SF, EL, paneldebat om arbejdsmiljø, Campus Bornholm, Minervavej 1, Rønne

 

Leif Lahn Jensen

14.00 Anlægget i Grenaa
15.00-17.00 Kombi i Hornslet
17.30-20.00 Kulturhotellet i Rønde

 

Lennart Damsbo-Andersen

07.30 Tale på det gamle bibliotek i Nørre Alslev
09.15 HK Guldborgsundcenteret, Guldborgsundcentret 6, 4800 Nykøbing Falster

 

Magnus Heunicke

07.20 Café Rejseladen, Storegade 2, 4171 Glumsø
10.15 LO Næstved, Gl. Ridehus, Grønnegade 10, 4700 Næstved

 

Malte Larsen

07.15 Fritidscentret Randers, Vestergade 15, 8900 Randers
14.00 Skovbakken Randers, 8900 Randers

 

Mattias Tesfaye

07.00 Socialdemokratiet Vallensbæk
07.30 Socialdemokratiet Ishøj
08.00 Brønden, Brøndby Strand Kulturhus, Brøndby Strand Centrum 60, Brøndby Strand
08.45 Dansk El-forbund, Tikøbgade 9, Nørrebro
10.00 Serviceforbundet, Ramsingsvej 30, Valby

 

Mette Gjerskov

08.00 Partiforeningen Roskilde
09.00 Dansk El-Forbund, Borgerdiget 18, 4000 Roskilde
10.00 FOA Roskilde, Fuglebakken 4, 4000 Roskilde
11.00 Blik & Rør, Grønnegade 14, 4000 Roskilde
Ca.12.55 Tale på Hestetorvet, Roskilde

 

Mette Reissmann

07.00 Hytten, Saxtorphsvej 1, 2500 Valby

 

Mogens Jensen

07.00 HK MidtVest, Vestergade 43, Herning
11.00 3F Midtjylland, Birk Centerpark 4 7400 Herning
13.00 LO Ringkøbing Fjord, Åtoften, Spjald

 

Mogens Lykketoft

07.30 Tale ved Taastrup Station
08.00 Socialdemokratiet i Albertslund, Birkelundgård, Albertslund
09.00 Socialdemokratiet Frederiksberg, Metronomen, Godthåbsvej 33, 2000 Frederiksberg
09.30 Byggefagenes Hus på Lygten 10, 2100 København NV

 

Morten Bødskov

07.20 Rødovregaard, Kirkesvinget 1, 2610 Rødovre
08.30 Herlev Gl. Skole, Herlev Bygade 92B, 2730 Herlev
09.30 3F Storkøbenhavn, Sct. Jacobsvej 10, 2750 Ballerup

 

Nick Hækkerup

09.30 Gilleleje Kulturhavn, Bolværket, Peter Fjelstrups Vej 12, 3250 Gilleleje
11.00 På Torvet, 3400 Hillerød

 

Nicolai Wammen

06.00 Socialdemokraterne Solbjerg-Mårslet og Aarhus Sydkreds, Mårslet Borgerhus, Banevej 2, 8320 Mårslet
07.00 LO Aarhus, Sankt Knuds Torv 3, 8000 Aarhus
11.00 Frit Forum Aarhus, Amaliegade 27, 8000 Aarhus
13.20 Havnepladsen, 8000 Aarhus

 

Pernille Rosenkrantz-Theil

08.00 Tale hos Socialdemokratiet Østerbro Kredsen, Sibeliusgade 41, 2100 København Ø
09.30 Deltage hos DUI / Børnenes 1. maj, Sibeliusgade 41, 2100 København Ø

 

Peter Hummelgaard

07.00 Socialdemokratiet i Tårnbykredsen. ”Postkassen” på Amager Landevej 71, 2770 Kastrup
08.15 3F Kastrup. Saltværksvej 68, 2770 Kastrup
09.30 Socialdemokratiet i Dragør. Rødtjørnen 10, 2791 Dragør
14.00 HK Hovedstadens telt i Fælledparken

 

Rasmus Horn Langhoff

08.30 Den gamle biograf i Gørlev, Østerled 25, Gørlev
10.30 På taget i 3F Kalundborg, Nytorv 8, 1. sal, Kalundborg
13.45 Gryden, Møllebakken, Kalundborg
15.00 På Plænen i Asnæs

 

Rasmus Prehn

08.10 Hirtshals/Hjørring Partiforening og LO Vendsyssel, 3F Skagerak, Vandværksvej 30, 9800 Hjørring

 

Simon Kollerup

08.00 Socialdemokratiet i Thisted, Kr. Koldsgade, 7700 Thisted
13.15 LO Thy/Mors, Kirketorvet (Nykøbing Mors), 7900 Nykøbing M
15.10 LO Thy/Mors, Store Torv (Thisted), 7700 Thisted

 

Thomas Jensen

07.00 Socialdemokraterne i Silkeborg, Skolegade 63, 8600 Silkeborg
08.30 Socialdemokraterne i Kjellerup, 3F, Skolegade 5, 8620 Kjellerup
09.30 3F Silkeborg, Granhøjvej 16, 8600 Silkeborg
15.15 LO Silkeborg-Favrskov, Plænen på Silkeborg Museum, Hovedgårdsvej 7, 8600 Silkeborg
16.15 1. maj-møde i haven - hos S-byrådsmedlem Ivan Greve, Dybdalsvej 9, 8641 Sorring

 

Trine Bramsen

08.30 Socialdemokratiet Odense, Seniorhuset, Odense
09.30 3F Industri-Transport-GOPS, Fyn, Skibhusvej 52B, Odense
11.00 Dansk Metal Odense og Dansk El-Forbund, Fyn, Kanalvej, Odense
12.30 Socialdemokratiets telt, Kongens Have, Odense

 

Troels Ravn

07.00 LO Kommuneforeningen Vejen-Esbjerg, Markedsrestaurationen, Markedsvej 7, Brørup
14.00 LO Kommuneforeningen Billund-Varde, Hovedengen, Grindsted

 

Yildiz Akdogan

07.00 Socialdemokratiet Vanløse
16.30 1. maj i Sydhavnen, paneldeltager


Øvrige socialdemokratiske talere:


Jan Juul Christensen, partisekretær

06.25 Vestergade 12, 8900 Randers
08.00 Socialdemokratiet i Silkeborg, Skolegade 63, 8600 Silkeborg
09.45 Socialdemokratiet i Vejle, Bygningen Vejle - Ved Anlægget 14B, 7100 Vejle
15.15 Østre Anlæg, 4300 Holbæk

 

Jeppe Kofod, spidskandidat til Europa-Parlamentsvalget

07.00 Tale hos Socialdemokratiet i Valby, Saxtorphsvej 1, 2500 Valby
08.00 Tale hos Socialdemokratiet i Gladsaxe, Gladsaxe Skole, Gladsaxe Møllevej 127, 2860 Søborg
09.10 Tale hos Socialdemokratiet Vesterbro/Kgs. Enghave, Kvartershuset Sydhavnen, Anker Jørgensens Plads 3, Borgbjergvej 30, 1 sal, 2450 København SV.
10.35 Tale på Arbejdermuseet, Rømersgade 22, 1362 København
15.00 Debat med Mette Bock om arbejdskraftens fri bevægelighed, Hovedscenen, Fælledparken

 

Frederik Vad Nielsen, DSU-formand

07.10 Tale hos Socialdemokratiet i Stevns, Mødestedet
08.15 Tale hos Socialdemokratiet i Solrød, Jersie forsamlingshus
09.20 Tale hos 3F Vestegnen i Glostrup, Siestavej
11.10 Arbejdermuseet, Rømersgade 22, 1362 København
13.05 Tale hos Socialdemokratiet i Sorø, Torvet
14.10 Tale hos Socialdemokratiet i Ringsted, Torvet

 

Pressehenvendelser på dagen vedrørende Mette Frederiksen rettes til pressechef Mads Brandstrup på 61 62 35 67. Øvrige pressehenvendelser rettes til pressetjenesten på 61 62 44 24.