24. april 2015

Her taler Socialdemokraterne 1. maj

Kampdag Her kan du se en oversigt over Socialdemokratiets folketingsmedlemmers og ministres taler rundt i landet på 1. maj. Listen vil løbende blive opdateret.


Ministre

Helle Thorning-Schmidt – Statsminister

06:30 Randers hos Socialdemokratiet i Randers: Fritidscentret, Vestergade 15, 8900 Randers
08:00 Aarhus hos LO Aarhus: Skt. Knuds Torv, 8000 Aarhus
09:45 Fredericia hos Dansk Metal Lillebælt: Vesterballevej 3A, 7000 Fredericia
11:10 Ringe hos LO Sydfyn og 3F Østfyn: Villavej 6, 5750 Ringe
13:45 København i Fælledparken hos LO Storkøbenhavn og FTF

 

Bjarne Fog Corydon – Finansminister
06:40: DSU Esbjerg, Finsensgade 23, 6700 Esbjerg
08:45: LO Esbjerg, 3F-Huset, Tømmergangen 5, 6760 Ribe

10:10: 3F, Vestkraftgade 1, 6700 Esbjerg

11:00: Dansk Metal Vest, Esbjerg, Sallingsundvej 6A, 6715 Esbjerg N

14:50: LO Esbjerg, Billund og Vejen, Gryden, Esbjerg

16:15: Realen, Fanø, Niels Engersvej 5A, 6720 Fanø

 

Mette Frederiksen – Justitsminister
07:30: Tapeten, Magleparken 5, 2750 Ballerup
08:15: Glostrup partiforening, Violvej 1, 2600 Glostrup

09:30: Hvidovre partiforening, Hvidovrevej 280, 2650 Hvidovre

12:00: LO Lolland-Falster, Døllefjelle marked
13:15: Rødby partiforening, Rødby Havn

14:15: Nakskov partiforening

 

Nicolai Wammen – forsvarsminister

06:00: Socialdemokratiet Aarhus Syd, Lokalcenter Kildevang, Mårslet

09:45: 3F Rymarken
14:00: 1. maj-fest på Tangkrogen i Aarhus

 

Henrik Dam Kristensen – Beskæftigelsesminister

08:30: Socialdemokratiet i Horsens og LO Horsens-Hedensted, Arbejder- og Industrimuseet, Gasvej, Horsens.

10:30: 3F Vejle, Sjællandsgade 30, 7100 Vejle

11:00: Socialdemokraterne i Vejle , Lille Sal i ”Bygningen”, Ved Anlægget 14B, 7100 Vejle

13:00: LO Esbjerg – Billund – Vejen, Engen, Vesterbrogade, 7200 Grindsted

 

Carsten Hansen – Minister for by, bolig og landdistrikter 
08:05: Socialdemokratiet i Odense, Toldbodgade 5, 5000 Odense C

09:20: 3F Odense, Skibhusvej 52B, 5000 Odense C

10:00: HK Odense, Lumbyvej 11, 5000 Odense C

 

Christine Antorini – Undervisningsminister
07:15: Østerbrokredsen, DUI-huset, Østerbro, København

08:00: Birkerødkredsen, Katrinelyst, Vilh. La Coursvej 7, 3460 Birkerød

09:00: Gribskovkredsen, Esrum Kloster & Møllegård, Klostergade 11-12, 3230 Esrum

10:00: Dansk Metal, Metalskolen Jørlunde, Slagslundevej 13, 3550 Slangerup

11:00: Hillerødkredsen i samarbejde med de lokale SF og Enhedslisten-kredse, Erhvervsskolen Nordsjælland, Milnersvej 48, 3400 Hillerød

12:00: Går med 1. maj optoget til Posen, Hillerød

 

Nick Hækkerup – Minister for sundhed og forebyggelse
06:45: Socialdemokratiet i Allerød, Centerhallen, Lilledal 10, 3450 Allerød

07:30: Socialdemokratiet i Furesø, Værløse Bio, Bymidten 44, 3500 Værløse

08:30: Socialdemokratiets 5. kreds på Nørrebro, Fælleshuset, Jægergade 10 A, 2200 København N

09:30: Frit Forum Roskilde & Frit Forum København, Suhmsgade 4, 1125 Købehavn K

11:15: Dansk Sygeplejeråd i Region Hovedstaden, Frederiksborggade 15 4. sal, København V

13:30: Socialdemokratiet i Egedal, Rådhustorvet, Stenløse

 

Henrik Sass Larsen

08:00: Lejre partiforening, Osted Kulturhus, Den gamle Skole, Alfarvej 13, Osted

09:00: Skovbo partiforening, Aktivitetshuset, Møllevej 11, 4140 Borup

10:00: DSU Køge, Brogade 19, 4600 Køge

13:00: Lovparken, Tøxensvej 20, 4600 Køge

14:15: Grusgraven, Hvalsø

 

Dan Jørgensen – Minister for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
08:00: 3F Søndersø, Sunekær 5, 5471 Søndersø

08:55: LO Vestfyn & Socialdemokratiet i Middelfart, Lillebæltværftet på Gammel Havn, Havnegade 98, 5500 Middelfart

10:00: 3F Odense, Skibhusvej 52 B, 2. sal, 5000 Odense C

11:30: LO Sydfyn, Ringe, Villavej 6, 5750 Ringe

13:45: Socialdemokratiet i Bogense, På Torvet, 5400 Bogense

15:30: LO Sydfyn, Svendborg, På Torvet i Svendborg

17:00: Socialdemokratiet i Otterup, Søndergade 2, 5450 Otterup

18:00: DSU Odense, Tolderlundsvej 3E, 5000 Odense

 

Mogens Jensen - Handels- og udviklingsminister

11:30: 3F Midtjylland i Herning, Birk Centerpark 4, 7400 Herning

14:45: Laugesens Have, Knivsbækvej 13, 6920 Videbæk

 

Magnus Heunicke

07:30: Glumsø, Rejseladen, Storegade 2, 4171 Glumsø

09:30: Brøndby Strand Partiforening, Kulturhuset Brønden, Centrum 60, 2660 Brøndby Strand

11:30: LO Næstved, Gl. Ridehus, Grønnegade 10, 4700 Næstved

 

Kirsten Brosbøl – Miljøminister
10:15: LO & KIS 1. maj arrangement i Skanderborg, 3F, Villavej 4, 8660 Skanderborg

11:00: LO’s 1. maj arrangement i Odder, ”Pakhuset”, Banegårdsgade 5, 8300 Odder

13:50: Fælles 1. maj arrangement for LO, Socialdemokraterne, SF & Enhedslisten på Samsø, Borgerforeningspladsen, Strandvejen i Ballen, Samsø

17:30: Socialdemokratiet i Galten, Porskærvej 45, 8464 Galten

 

Benny Engelbrecht – Skatteminister
08:00: LO Sønderjyllands 1.maj arrangement i Guderup, ”Hos Risa”, Trappen 6, 6430 Nordborg, Guderup

09:00: LO Sønderjyllands 1.maj arrangement i Gråsten, 3F Sundsnæs, Gråsten

10:00: 3F Sønderborg , Lysvang 29A, 6400 Sønderborg

11:00: Metal Sønderborg, Agtoftsvej 2,Ulkebøl, 6400 Sønderborg

12:30: LO Sønderjyllands 1.maj arrangement i Sønderborg, Mølleparken, Sønderborg

15:30: 1. maj arrangement i Videbæk, Laugesens Have i Videbæk

19:00: Koncert hos vinderen af Facebook-konkurrence, Afholdes i Broager

 

Gruppeledelse


Leif Lahn Jensen – Gruppeformand
09:15: 3F Midtjylland i Herning, Birk Centerpark 4, 7400 Herning

11:45: Rønde Gymnasium , Festsalen. Kr. Herskindsvej 6, 8410 Rønde

13:45: 1. maj arrangement, Plantagen i Grenaa

14:45: Kombi i Hornslet, Nyvej 3, 8543 Hornslet

 

Maja Panduro – Politisk ordfører
07:00: Socialdemokratiet i Randers, Fritidscenteret i Randers, Vestergade 15, 8900 Randers

14:00: LO i Randers, Skovbakken, 8900 Randers

16:00: Socialdemokratiet i Langå og Omegn, Kulturhuset Langå, Bredgade 4, 8870 Langå


Jesper Petersen – Finansordfører
07:00: 3F Haderslev, A.D. Jørgensens Vej 2, Haderslev

09:00: 3F Vojens, Allegade 33-37, Vojens

10:00: 3F Fredericia, Venusvej 32, Fredericia

13:00: LO og Socialdemokratiet Vojens , Tørning Mølle, Tørningvej 6, Vojens

 

Ane Halsboe-Jørgensen – Næstformand for folketingsgruppen
08:00: Metal Brønderslev, Nordens Allé 8, 9700 Brønderslev

10:00: LO,  ”Huset” i Dronninglund

13:15: LO, Hedelund i Brønderslev

14:00: LO, Fredensdal 8, 9460 Brovst

18:45: DSU Aalborg, Kastetvej Kastetvej 24, 9000 Aalborg


Mette Gjerskov – Næstformand for folketingsgruppen
08:00: Socialdemokratiet i Roskilde, DUI-Huset, Havnevej

09:30: Metal Roskilde , Elisagårdsvej 23B, 4000 Roskilde

10:15: Dansk El-forbund , Borgediget 18, 4000 Roskilde

12:00: LO Roskilde, Hestetorvet

 

Morten Bødskov – Udenrigs- og EU-ordfører
06:20: Herlev partiforening, Herlev Gamle Skole, Herlev Bygade 92 B, 2730 Herlev

07:20: Rødovre partiforening, Rødovregaard, Kirkesvinget 1, 2610 Rødovre

08:10: Dansk El-Forbund København, Tikøbgade 9, 2200 København N

09:00: 3F Ballerup, ct. Jacobsvej 10, 2750 Ballerup

10:15: Frit Forum København, Suhmsgade 4, 1125 København K

 

Medlem af Folketinget

Anne Sina
08:50: Socialdemokratiet og LO i Højer, Kirkegårdsgade 1-3, Højer

10:30: Socialdemokratiet og LO i Aabenraa, Sønderjyllandshallen, H.P. Hanssens gade 7, Aabenraa

13:00: Socialdemokratiet og LO i Tønder, Grev Schacks Vej 14, Tønder


Annette Lind
10:15: 3F Holstebro, Tujavej 20, 7500 Holstebro

12:20: Vinderup Anlæg, Vestergade, 7830 Vinderup

13:00: Lystanlægget Holstebro, Viborgvej, 7500 Holstebro

14:15: Laugesens Have, Videbæk, Knivsbækvej 13, 6920 Videbæk

 

Astrid Krag
07:30: Solrød partiforening, Jersey forsamlingshus, Nordre Byvej 4, 2680 Solrød Strand

08:30: FOA Roskilde, Fuglebakken 2, Himmelev, 4000 Roskilde

10:00: Socialdemokratiet i Korsør og 3F Storebælt, Tårnborgvej 34, 4220 Korsør

11:30: Greve partiforening, Borgerhuset, Greveager 9, 2670 Greve


Bjarne Laustsen
08:00: Socialdemokratiet i Skagen, Dansk Metal, Mosegårdsvej, Skagen

09:30: Socialdemokratiet i Sæby, Kulturhuset Skovlyst, Sæby

11:00: 3F Midtvendsyssel, Nordens Alle 12, Brønderslev

13:00: LO Frederikshavn, Knivholt, Hjørringvej 180A, 9900 Frederikshavn


Flemming Møller Mortensen
10:30: 3F Aars, 3F, Himmerlandsgade 146, 9600 Aars

12:00: Løgstør, Pakhuset på havnen i Løgstør

13:15: Støvring, Stubhuset, Grangårdsvej 11, 9530 Støvring

17:00 : Terndrup, Terndrup Centret, 9575 Terndrup

 

Jacob Lund
08:00: Socialdemokratiet Midtbornholm, Kontakthuset, Gregersgade, 3720 Aakirkeby


Jan Johansen
07:45: 3F & Socialdemokratiets 1. maj arrangement, Kerteminde

08:45: LO, 3F & Socialdemokratiets 1. maj arrangement
Nyborg

10:00: Metal Odense, Grønnegade 30, 5100 Odense C

 

Jens Joel

09:00: FOA Aarhus, Christian X's Vej 56, 8260 Viby

10:00: Ejendomsfunktionærernes Fagforening i Aarhus, Vester Alle 7, 8000 Aarhus C

11:00: 3F Aarhus, Rymarken 4, 8210 Aarhus V

11:30: Ove Jacobsens kolonihave, Åbyhøj, Haveforeningen Bakkevangen, Åbyhøj

12:30: Frit Forum Aarhus, Amaliegade 27, 8000 Aarhus C

 

Jeppe Bruus
08:30: LO og Socialdemokratiet i Gladsaxe, Gladsaxe Skole, Gladsaxe Møllevej 127, 2860 Søborg

 

Julie Skovsby
15:00: Vissenbjerg, Den gamle krohave, Vissenbjerg

 

Karen Johanne Klint
09:30: Dansk EL-forbund, Vejle, Jens Grøns Vej 20, 7100 Vejle

10:30: Fællesledelsen Socialdemokratiet i Vejle, Engbakken 28, 7100 Vejle

 

Karin Gaardsted
09:30: Dansk Metal i Bjerringbro , I teltet i byhaven, Rossensgade, Bjerringbro

13:00: LO i Viborg , Plænen ved Brænderigården, Viborg

 

Lennart Damsbo-Andersen
07:00: Biblioteket i Nørre Alslev, Helene Strangesvej 1, 4840 Nørre Alslev

08:00: 3F i Nykøbing Falster, Herningvej 19, 4800 Nykøbing Falster

09:00: Saxenhus i Sakskøbing, Juniorsgade 35, 4990 Sakskøbing

15:00: Stubbekøbing, Lystskoven Stubbekøbing

16:00: Døllefjelde, Døllefjelde Heste og Kræmmermarked


Mette Reissmann
07:00: Valby Medborgerhus, Hytten, Saxtorphsvej 1, Valby

09:00: Frit Forum København, Suhmsgade 4, København

 

Mogens Lykketoft – Folketingets formand

07:00: Hedehusene, Stationen
08:00: Albertslund, Birkelundgård, Damgaardsvej 26, 2620 Albertslund
09:15: Taastrup Medborgerhus, Taastrup Hovedgade 71, 2630 Taastrup
10:00: 3F Industri Vestegnen, Siestavej 7, 2600 Glostrup
11:00: S og SF, 3F Mølleåen, Firskovvej 5, 2800 Lyngby

 

Pernille Rosenkrantz-Theil
08:30: Hotel Stevns, Store Heddinge, Algade 2, Store Heddinge

10:15: Faxe, På vandrehjemmet, Østervej 4, Faxe

12:15: Vordingborg, På Slotstorvet ved borgcenteret, Vordingborg


Rasmus Horn Langhoff
09:00: Gørlev, Den gamle biograf, Gørlev

09:45: 3F Kalundborg, Nytorv 8, 4400 Kalundborg

11:00: Organisationernes Hus i Nykøbing Sjælland, Havnegade 5, 4500 Nykøbing Sjælland

13:15: Kalundborg, Møllebakken i Kalundborg

15:30: Nykøbing Sjælland, På havnen i Nykøbing S

 

Rasmus Prehn
08:00: DSU, Kastetvej 24, 9000 Aalborg

09:30: Ejendomsfunktionærernes Fagforening Nordjylland, Steen Billesgade 17 st., 9000 Aalborg


Simon Kollerup
08:00: Fælles 1. maj LO, S, SF og Ø hos FOA Thisted/Morsø, Sydhavnsvej 13, 7700 Thisted

08:35: Socialdemokratiet Thisted Nord, Åse og Ole Christensen, Norsvej 45, Nors, 7700 Thisted

09:30: LO og Socialdemokratiet Nykøbing Mors, Havnen 14, 7900 Nykøbing Mors

13:00: Efterlønsklub Hanstholm, 3F Thy og 3F Mors , Hanstholmkontoret, Centervej 25, 7730 Hanstholm


Thomas Jensen
07:00: Socialdemokratiet i Kjellerup, 3F, Agertoften 9, 8620 Kjellerup

08:00: Socialdemokratiet i Silkeborg, Skolegade 63, 8600 Silkeborg

09:00: 3F Silkeborg, Granhøjvej 16, 8600 Silkeborg

13:30: LO Silkeborg-Favrskov , Silkeborg Museum, Hovedgårdsvej 7, 8600 Silkeborg

16:30: I haven hos byrådsmedlem Ivan Greve, Dybdalsvej 9, 8641 Sorring

 

Trine Bramsen
08:20: Socialdemokratiet i Odense , Seniorhuset, Toldbodgade 5, 5000 Odense C

09:00: PMF Fyn, Grønløkkevej 16, 5000 Odense C

10:00: Blik og Rør, Kreds Fyn,, Cikorievej 3, 5220 Odense SØ


Troels Ravn
07:00: LO arrangementet, Vejen Kommuneforening, Markedsrestauranten, Markedsvej 7, 6650 Brørup

14:00: LO Billund, Engen, Vesterbrogade, 7200 Grindsted

 

Yildiz Akdogan

07:30: Socialdemokratiet i Brønshøj, Brønshøj kirkevej 4 b

08:30: Socialdemokratiet i Vanløse, Kulturstation Vanløse, Frode Jakobsens plads 4

17:30: Sydhavnens venner, Karens minde kulturhus

 

Andre:

Sophie Hæstorp Andersen, formand for Region Hovedstaden

07:30: Socialdemokratiet i Furesø, Værløse Biocafé , Bymidten 44, 3500 Værløse

09:00: Dansk Socialrådgiverforening, Metropol, Kronprinsesse Sofiesvej 35, Frederiksberg

10:00:Sundhedskartellet og Dansk Sygeplejeråd, Kreds Hovedstaden, Frederiksborggade 15, 4. sal

10:30: Socialdemokratiet i København, Arbejdermuseet, Rømersgade, Kbh. K; Regionsrådsformand

 

Dennis Schnell-Lauritzen, folketingskandidat i København

8:00: Cafe Kaffi, Vestmannagade 4, Islands Brygge, 2300 København S, Socialdemokratiet Sundbyvesters 1. maj morgenappel

13:00: Haveforeningen H/F Søndervang, Kongelundsvej 211, 2770 Kastrup