Kommunal- og regionsrådsvalget 2017

kandidater Socialdemokratiets regionsrådsformandsspidskandidater og borgmesterkandidater ved Kommunal- og regionsrådsvalget den 21. november 2017.


Socialdemokratiets spidskandidater til regionsrådsformandsposterne ved Regionsrådsvalget:

Region Hovedstaden: Sophie Hæstorp Andersen

Region Midtjylland: Anders Kühnau
Region Nordjylland: Ulla Astman
Region Sjælland: Heino Knudsen
Region Syddanmark: Poul-Erik Svendsen

 

Se også de socialdemokratiske regionsrådsformænd pr. den 1.1.2018.

 

Socialdemokratiets borgmesterkandidater ved Kommunalvalget:

Albertslund Kommune: Steen Korsgaard Christiansen

Allerød Kommune: Miki Dam Larsen
Assens Kommune: Charlotte Vincent Petersen
Ballerup Kommune: Jesper Würtzen
Billund Kommune: Ann Charlotte Gaardsvig Vilstrup
Bornholms Regionskommune: Winni Aakermann Grosbøll
Brøndby Kommune: Kent Max Magelund
Brønderslev Kommune: Arne Munkholt Jensen
Dragør Kommune: Allan Holst
Egedal Kommune: Ib Sørensen
Esbjerg Kommune: John Snedker
Favrskov Kommune: Nils Borring
Faxe Kommune: Knud Erik Hansen
Fredensborg Kommune: Thomas Lykke Pedersen
Fredericia Kommune: Jacob Bjerregaard
Frederiksberg Kommune: Michael Sønder Vindfeldt
Frederikshavn Kommune: Birgit Stenbak Hansen
Frederikssund Kommune: Tina Tving Stauning
Furesø Kommune: Ole Bondo Christensen
Faaborg-Midtfyn Kommune: Hans Stavnsager
Gentofte Kommune: Søren Heisel
Gladsaxe Kommune: Trine Græse
Glostrup Kommune: Lisa Ward
Greve Kommune: Niclas B. Poulsen
Gribskov Kommune: Bo Jul Nielsen
Guldborgsund Kommune: Bo Abildgaard
Haderslev Kommune: Henrik Rønnow
Halsnæs Kommune: Steffen Jensen
Hedensted Kommune: Kasper Glyngø
Helsingør Kommune: Henrik Møller
Herlev Kommune: Thomas Gyldal Petersen
Herning Kommune: Tommy Højmark Tønning
Hillerød Kommune: Kirsten Jensen
Hjørring Kommune: Arne Boelt
Holbæk Kommune: Christina Krzyrosiak Hansen
Holstebro Kommune: H.C. Østerby
Horsens Kommune: Peter Sørensen
Hvidovre Kommune: Helle Moesgård Adelborg
Høje Taastrup Kommune: Peter Hamborg Faarbæk
Hørsholm Kommune: Niels Lundshøj
Ikast-Brande Kommune: Frank Heidemann Sørensen
Ishøj Kommune: Ole Bjørstorp
Jammerbugt Kommune: Jens Chr. Golding
Kalundborg Kommune: Gunver Vibeke Jensen
Kerteminde Kommune: Kasper Olesen
Kolding Kommune: Christian Haugk
Københavns Kommune: Frank Jensen
Køge Kommune: Marie Stærke
Langeland Kommune: Lisa Pihl Jensen
Lejre Kommune: Carsten Rasmussen
Lemvig Kommune: Kenneth Bro
Lolland Kommune: Holger Schou Rasmussen
Lyngby-Tårbæk Kommune: Simon Pihl Sørensen
Mariagerfjord Kommune: Leif Skaarup
Middelfart Kommune: Johannes Lundsfryd Jensen
Morsø Kommune: Viggo Vangsgaard
Norddjurs Kommune: Jan Petersen
Nordfyns Kommune: Kim Johansen
Nyborg Kommune: Vibeke Ejlertsen
Næstved Kommune: Carsten Rasmussen
Odder Kommune: Lone Jakobi
Odense Kommune: Peter Rahbæk Juel
Odsherred Kommune: Thomas Adelskov
Randers Kommune: Torben Hansen
Rebild Kommune: Thøger Kristensen
Ringkøbing-Skjern Kommune: Søren Elbæk
Ringsted Kommune: Per Flor
Roskilde Kommune: Joy Mogensen
Rudersdal Kommune: Kristine Thrane
Rødovre Kommune: Erik Nielsen
Samsø Kommune: Marcel Meijer
Silkeborg Kommune: Søren Kristensen
Skanderborg Kommune: Jørgen Gaarde
Skive Kommune: Peder Christensen
Slagelse Kommune: John Dyrby Paulsen
Solrød Kommune: Claus Redder Madsen
Sorø Kommune: Anne Madsen
Stevns Kommune: Steen S. Hansen
Struer Kommune: Niels Viggo Lynghøj Christensen
Svendborg Kommune: Bo Hansen
Syddjurs Kommune: Ole Bollesen
Sønderborg Kommune: Erik Lauritzen
Thisted Kommune: Ulla Vestergaard
Tønder Kommune: Peter Christensen
Tårnby Kommune: Allan Steenberg Andersen
Vallensbæk Kommune: Søren Wiborg
Varde Kommune: Søren Laulund
Vejen Kommune: Jørgen Thøgersen
Vejle Kommune: Søren Peschardt
Vesthimmerland Kommune: Palle Jensen
Viborg Kommune: Per Møller Jensen
Vordingborg Kommune: Mikael Smed
Ærø Kommune: Ole Wej Petersen
Aabenraa Kommune: Karsten Meyer Olesen
Aalborg Kommune: Thomas Kastrup-Larsen
Aarhus Kommune: Jacob Bundsgaard

 

Se også listen med socialdemokratiske borgmestre pr. 1.1.2018.