25. april 2018

1. maj: Her kan du møde Socialdemokratiet

Socialdemokratiet fejrer 1. maj over hele landet. Her finder du en oversigt over de arrangementer, som socialdemokratiske politikere og formand Mette Frederiksen deltager i den 1. maj. Følg med her på siden for løbende opdateringer og tilføjelser.


Formand Mette Frederiksen

(Tidspunkterne er cirka-tider)

Kl. 7.10: Socialdemokratiet i Ballerup, Tapeten, Magleparken 5, 2750 Ballerup
Kl. 8.20: Glostrup Bibliotek, Kælderen, Kildevældets Alle 5, 2600 Glostrup
Kl. 10.15: Næstved, Gl. Ridehus, Grønnegade 10, 4700 Næstved
Kl. 12.50: Torvet i Ringsted
kl. 14.50: Fælledparken i København

 

Medlemmer af den socialdemokratiske folketingsgruppe:

Ane Halsboe-Jørgensen

08.00 Metal Brønderslev, Nordens Allé 8-10, Brønderslev
10.00 LO Dronninglund i ”Huset”, Gutenbergvej 15, Dronninglund
13.00 LO Jammerbugt, Bratskov, Fredensdal 8, Brovst
15.00 LO Brønderslev, Hedelund Rhododendronpark, Nørregade 41, Brønderslev

 

Annette Lind

13.30-14.00 Lysanlægget 1, Holstebro
14.45-15.05 LO Ringkøbing Fjord, Rofi-Centret, Kirkevej 26, Ringkøbing

 

Astrid Krag

07.30-8.00 Greve Partiforening, Greve Borgerhus Greve Borgerhus, Greveager 9, 2670 Greve
08.30-9.00 Solrød Partiforening, Jersie Forsamlingshus, Nordre Byvej 4, 2680 Solrød Strand
10.00 FOA Roskilde, Fuglebakken 2, 4000 Roskilde – Astrid går kl. 12.45 med FOA Roskilde i fanetog fra Stændertorvet til LO’s arrangement

 

Benny Engelbrecht

08:00 LO morgenmøde på Nordals – forsamlingshuset Hos Risa, Trappen 6, Guderup (dørene åbner 7:30)
10:00 LO morgenmøde på Broagerhus – (Broager gamle rådhus Allegade, Broager) (dørene åbner 9:00)
14:30 LO Sønderjylland 1. maj-arrangement i Kongevejsparken i Sønderborg (arrangementet starter 12:00)

 

Bjarne Laustsen

07.30 S-Skagen, Metal, Mosegårdsvej 14, Skagen
09.00 S-Sæby, Skovlyst, Kildevej 51, Sæby
11.00 ESL Nordjylland, Steen Billes Gade 17, 9000 Aalborg
15.00 S-Frederikshavn, Knivholt Hovedgård, Hjørringvej 180, Frederikshavn

 

Christian Rabjerg Madsen

06.00 Socialdemokratiet i Kolding Kommune, Forsamlingshuset Dannevirke, Stenderupvej 224 B, Sdr. Stenderup
11.00 3F og Dansk Metal Kolding, galgebjergvej 4 (3F Kolding), Kolding
13:30 LO Koldings 1. maj i Stejlbjerg anlægget, Kolding

 

Christine Antorini

07.10 Centerhallen, Lilledal 10, Allerød
08.00 Idrætscentret, Bistrupvej 1, Birkerød
09.15 Esrum Møllegaard, Klostergade 12, Græsted
10.15 Kedelhuset, Fredensvej 12B, Hillerød


Dan Jørgensen

07.00: Tale hos 3F Sydfyn på ”Det gamle Bibliotek” Grønnegade 44, 5600 Faaborg
08.15: Tale hos 3F Nordhøjfyn, Sunekær 5
09.30: Lillebæltsværftet på Gl. Havn i Middelfart (arr. LO Vestfyn, AOF, S, Enhedslisten, SF, DSU, SFU)
12.00: Tale hos Metal Lillebælt, Vesterballevej 3a
13.45: Torvet, 5400 Bogense
16.00: S-Nordfyn, Torvet, 5450 Otterup

 

Daniel Toft Jakobsen

10.00 3F Hadsten, Vestergade 12, Hadsten
16.00 Bytorvet, Hedensted

 

Erik Christensen

10.00 Blik og Rør Odense, Cikorievej 3, Odense SØ

 

Flemming Møller Mortensen

11.20 Stubhuset, Grangårdsvej 11, 9530 Støvring
12.15 Kulladen, Løgstør havn
13.45 3F, Himmerlandsgade 146, 9600 Aars

 

Henrik Sass Larsen

08:00: Hugos kælder, Brogade 19, 4600 Køge
08:45: Aktivitetshuset I Borup, Møllevej 11, 4140 Borup
09:20: Domus Felix, Bygaden 20, 4320 Lejre

 

Jan Johansen

08.15 Socialdemokratiet i Kertemindekredsen, Forsamlingshuset Lindøalleen 49, 5330 Munkebo
13.30 LO, S og SF, Mariaparken, 7100 Vejle


Jens Joel

07.00-08.30 Morgenmøde hos Socialdemokratiet i Aarhus Kommune, LO Aarhus, Skt. Knuds torv 3, 8000 Aarhus C
09.00-10.00 1. maj i 3F Rymarken, Rymarken 4, 8210 Aarhus V
10.30 Hos Ove i kolonihaven, Haveforeningen, Åbyhøj
11.00-12.00 Debat hos HK Østjylland, DOKK1, Hack Kampmanns Plads 2, 8000 Aarhus C
12.30-14.00 Frokost hos Frit Forum Århus, Amaliegade 27, 8000 Aarhus C
14.00-16.00 Fælles 1. maj med LO Aarhus, Havnefronten i Aarhus C

 

Jesper Petersen

07.00 Socialdemokratiet Haderslev, A.D. Jørgensensvej 2, Haderslev
10.30 3F Fredericia, Venusvej 32, 7000 Fredericia
13.00 1. maj-arrangement ved Tørning Mølle, arrangeret af LO Haderslev, Socialdemokratiet og SF, Tørningvej 6, Vojens

 

Julie Skovsby

15.00 LO Vestfyn, Skovpavillonen, Skovvej 5 i Assens

 

Karen Klint

07.00 Bygningen, Lille Sal, Ved Anlæget 14B, Vejle
15.30 Taler ved LO arrangement i Mariahaven i Vejle

 

Karin Gaardsted

09.30 3F Bjerringbro, Kildesvinget 1, Bjerringbro

 

Lea Wermelin

07.00 Morgenmødet hos Rønne-Hasle Partiforening og Metal Bornholm, Ved Lunden 16, Rønne
09.30 Socialdemokratiets afd. Nords 1. maj stævne, Allinge Byggemarked, 3770 Allinge
14.00 Fælles 1. maj arrangeret af LO, Socialdemokratiet, SF og Enhedslisten, Store Torv, 3700 Rønne

 

Leif Lahn Jensen

13.30 Anlægget i Grenaa 
17.00 Kulturhotellet i Rønde 


Lennart Damsbo-Andersen

07.00 Eskildstrup Bibliotek Morgenappel hos 3F, Herningvej 19, Nykøbing F.
08.00 HK Guldborgsundcenteret, Guldborgsundcentret 6, 4800 Nykøbing Falster
09.30 Saxenhus, Juniorsgade 35, Sakskøbing
12.45 1. maj på Torvet, Nykøbing F.
15.40 Den gamle grusgrav, 4330 Hvalsø

 

Magnus Heunicke

07.30 Socialdemokratiet Holmegaard, Folkemusikhuset, Holmegårdsvej 56, Fensmark, 4684 Holmegård
08.30 Socialdemokratiet Glumsø, Café Rejseladen, Storegade 2, 4171 Glumsø
10.05 LO Næstved, Gl. Ridehus, Grønnegade 10, 4700 Næstved – intro til Mette Frederiksens tale

 

Mattias Tesfaye

07.00-7.30 Socialdemokratiet i Vallensbæk
07.40-8.15 Socialdemokratiet i Ishøj
08.25-8.50 Socialdemokratiet i Brøndby
09.05-9.30 3F Københavns chauffører
10.00-10.30 Metal Hovedstaden

 

Mette Gjerskov

08.30 Socialdemokratiet i Roskilde, DUI-huset, Havnevej 38, Roskilde
09.30 Dansk El-forbund, Borgerdiget 18, Roskilde
11.30 Socialdemokratiet i Faxe, Vinkædetorvet, Faxe

 

Mette Reissmann

07.10 Hytten, Saxtorphsvej 1, 2500 Valby

 

Mogens Jensen

10.00 Socialdemokratiet Trehøje og Aulum-Haderup, Stationen, Jernbanegade 2, Aulum
11.00: 3F Midtjylland, Birk Centerpark 4 7400 Herning
14.40: 3F Ringkøbing-Skjern, Åtoften, Spjald

 

Mogens Lykketoft

07.00 3F og Socialdemokratiet i Høje Taastrup foran Kvickly i Taastrup
08.00 Socialdemokratiet i Albertslund, Birkelundgård, Albertslund
09:15 Serviceforbundet, Ramsingsvej 30, 2500 Valby
10:30 Folkets Hus/Arbejdermuseet, Rømersgade 22, 1362 København

 

Morten Bødskov

07.00: Rødovregaard, Rødovre
08.00: Herlev Gl. Skole, Herlev

 

Nick Hækkerup

07.00 Socialdemokratiet i Furesø, Værløse Bio

16.00 Socialdemokratiet i Egedal, Rådhustorvet Stenløse

 

Nicolai Wammen

06.00 Socialdemokraterne Solbjerg-Mårslet og Aarhus Sydkreds, Mårslet Borgerhus, Banevej 2, 8320 Mårslet
07:00 Aarhussalen, Skt. Knuds Torv 3, 8000 Aarhus – Nicolai deltager som tilhører
12.50 Odense, Kongens Have
14.50 Silkeborg, Silkeborg Museum, Hovedgårdsvej 7
15.45 Aarhus, Havnepladsen


Pernille Rosenkrantz-Theil

07.15 Østerbro Kredsen, DUI-Huset, Sibeliusgade 41, 2100 København Ø
08.30 Dansk El-Forbund København, Tikøbgade 9, 2200 København N
09.45 3F, Peter Ipsens Alle 25, 2400 København NV
11.00 DUI, Sibeliusgade 41, 2100 København Ø

 

Peter Hummelgaard

07.15 Socialdemokratiet i Tårnby
08.15 3F Kastrup, Saltværksvej 68, Kastrup
9.15 Socialdemokratiet i Bispebjergkredsen

 

Rasmus Horn Langhoff

08.30 Den gamle biograf i Gørlev, Østerled 25, Gørlev
10.00 3F Kalundborg, Nytorv 8, 1. sal, Kalundborg
11.30 Organisationernes Hus, Havnegade 5, Nykøbing Sj.
14.15 Gryden, Møllebakken, Kalundborg
16.00 Havnen, Nykøbing Sj.

 

Rasmus Prehn

06.30 DSU og Socialdemokratiet Hjørring 1. maj arrangement, 3 F Skagerak, Vandværksvej 30, 9800 Hjørring

10.30 3F Skagerraks formiddagsarrangement, Vandværksvej 30, 9800 Hjørring
13.40 LO Vendsyssel 1. maj, Banegårdspladsen 4, 9800 Hjørring
19.00 DSU Hjørring 1. maj arrangement, Café Chic, Jernbanegade 3, 9800 Hjørring

 

Thomas Jensen

07.00 Socialdemokratiet i Kjellerup, 3F, Agertoften 9, 8620 Kjellerup

08.00 Socialdemokratiet i Silkeborg, Skolegade 63, 8600 Silkeborg

16.00 I haven hos S-byrådsmedlem Ivan Greve, Dybdalsvej 9, 8641 Sorring


Trine Bramsen

07.15 Socialdemokratiet, Lumbyvej 11, Odense
08.15 LO Sydfyn, 3F Østfyn og Socialdemokratiet Ringe, Villavej 6, Ringe
09.15 3F, HK, NNF, Elforbundet, Dansk Metal, Serviceforbundet, Odin Havnepark, Odense
10.00 PMF Fyn, Grønløkkevej 10, Odense

 

Troels Ravn

07.00 LO Sydjylland (Vejen), Markedsrestaurationen, Markedsvej 7, Brørup
13.30 LO Sydjylland (Billund), Anlægget, Grindsted
15.00 LO Sydjylland (Varde), Arnbjerg Parken, Varde

 

Yildiz Akdogan

07.00: Socialdemokratiet Vanløse, Vanløse Kulturstation, Frode Jakobsens Plads 4, 1, 2720 Vanløse
13.00: Sydhavnens Venner, 1. maj Sydhavnen
16.30: Cafételtet - Paneldebat, Yildiz Akdogan, Sinem demir og Halime Oguz, Karens Minde Kulturhus, Wagnersvej 19, 2450 København SV

 

Medlemmer af den socialdemokratiske europaparlaments-gruppe:


Jeppe Kofod

07:00 Socialdemokratiet Nørrebro, Sjællandsgade Bad 12A, 2200 København N
07:30 Socialdemokratiet Østerbro, Sibeliusgade 41, 2100 København Ø
08:30 Socialdemokratiet Helsingør, LO Skolen, Gl. Hellebækvej 70, 3000 Helsingør
09:50 3F Mølleåen Lyngby-Taarbæk, Firskovvej 5, 2800 Kongens Lyngby
10:45 Dansk Metal Hovedstaden, Nyropsgade 25, 1602 København V

 

Christel Schaldemose

06.30-07.00 DSU Esbjerg, Finsensgade 23, Esbjerg
09.00-09.30 LO Sydfyn, Grønnegade 44, Faaborg

 

Danmarks Socialdemokratiske Ungdom:

Frederik Vad Nielsen, DSU-formand

07.15: Herlev Partiforening
08.30: Socialdemokratiet i Køge
09.15: 3F Vestegnen i Glostrup
10.10: Arbejdermuseet, København K
11.30: 3F Holbæk/Odsherred (Spånnebæk)
14.45: Køge Torv
17.00: Hedensted Bytorv

 

Pressehenvendelser

Pressehenvendelser på dagen vedrørende Mette Frederiksen rettes til pressechef Mads Brandstrup på 61 62 35 67. Øvrige pressehenvendelser rettes til pressetjenesten på 61 62 44 24.