26. april 2017

1. maj: Her kan du møde Socialdemokratiet

Kampdag Socialdemokratiet fejrer 1. maj over hele landet. Her finder du en oversigt over de arrangementer, som formand Mette Frederiksen og medlemmer af den socialdemokratiske folketingsgruppe har 1. maj.

1. maj 2016 i Faxe hvor Mette Frederiksen bl.a. holdt tale sidste år.

 1. maj fejres af socialdemokrater i hele landet. Her kan du se, hvor socialdemokratiske folketingsmedlemmer fejrer kampdagen. Se også årets 1. maj-plakat.

 

Formand Mette Frederiksen

06.35 Randers, Fritidscentret, Vestergade 15

07.50 Aarhus, LO-salen, Skt. Knuds Torv 3

09.25 Herning, Birk Centerpark 4

11.00 Fredericia, Vester Ballevej 3A

12.30 Odense, Kongens Have

14.30 Esbjerg, ’Gryden’, Gammel Vardevej 89

 

Medlemmer af den socialdemokratiske folketingsgruppe:

Ane Halsboe-Jørgensen

8.00 Metal Vendsyssel, Nordens Allé 8, Brønderslev

9.30 LO Dronninglund i ”Huset”, Gutenbergvej 15, Dronninglund

11.00 Ejendomsfunktionærernes fagforening Nordjylland, Henrik Gerners Gade 8, Aalborg

13.00 LO Brønderslev, Hedelund Rhododendronpark, Nørregade 41, Brønderslev

 

Annette Lind

9.45-10.30 Aktivcenteret Toften 40, Vinderup

12.30-13.00 Lysanlægget 1, Holstebro

14.45-15.05 LO Ringkøbing Fjord, Rofi-Centret, Kirkevej 26, Ringkøbing

 

Astrid Krag

7.00-7.30 Greve Partiforening, Greve Borgerhus, Greveager 9, Greve

8.15-8.45 Solrød Partiforening, Jersie Forsamlingshus, Nordre Byvej 4, Solrød Strand

10.00-10.30 FOA Roskilde, Fuglebakken 2, Roskilde

10.45-11.45 HK Roskilde, Hersegade 13, Roskilde

 

Benny Engelbrecht

8.30 Morgenparole, Egen Forsamlingshus, Trappen 6, Guderup

9.30 Morgenmøde, Broagerhus, Broager

10.30 Metal Sønderborg, Agtoftsvej 2, Sønderborg

13.00 Dansk El-Forbund Sydjylland, Stegholt 25, Aabenraa

15.30 1. maj-arrangement i Kongevejsparken, Sønderborg

 

Bjarne Laustsen

7.30-8.30 S-Skagen, Metal, Mosegårdsvej 14, Skagen

9.30-10.30 S-Sæby, Skovlyst, Kildevej 51, Sæby

15.40 Knivholt Hovedgård, 1. maj stævne, LO Vendsyssel, Hjørringvej 180, Frederikshavn

 

Christian Rabjerg Madsen

6.00 Socialdemokratiet i Kolding Kommune, Forsamlingshuset Dannevirke, Stenderupvej 224 B, Sdr. Stenderup

 

Christine Antorini

7.10-7.25 Centerhallen, Lilledal 10, Allerød

8.00-8.30 Idrætscentret, Bistrupvej 1, Birkerød

9.15-9.40 Esrum Møllegaard, Klostergade 12, Græsted

10.30 Erhvervsskolen Nordsjælland, Milnersvej 48, Hillerød

11.00-12.00 Fælles 1. Maj optog til Posen i Hillerød

14.50-15.00 Anlægget, Parkvej, Slagelse

 

Dan Jørgensen

7.30 S-Middelfart

12.00 Frit Forum Aarhus, Amaliegade 27, Aarhus

16.00 S-Nordfyn, Torvet, Otterup

 

Daniel Toft Jakobsen

10.00 3F Hadsten, Vestergade 12, Hadsten

16.00 Bytorvet, Hedensted

 

Flemming Møller Mortensen

11.00 1. maj fest ved Støvring Højskole, Hobrovej 108, Støvring

13.00 Kulturhuset på havnen, Løgstør

 

Henrik Dam Kristensen

8.30 A-butikken, Borgmestervej 1, Horsens

11.30 NNF Østjylland, Fælledvej 30, Horsens

 

Henrik Sass Larsen

7.30-7.45 Skovbo partiforening, Aktivitetshuset i Borup, Møllevej 11, Borup

8.20-8.40 Lejre partiforening, Sæby Gamle Skole, Tingstedet 6, Kr. Hyllinge

9.30 - 10.00 Nørre Køge og Køge Syd/Vest, Hugos Vinkælder, Brogade 19, Køge

(henvendelser vedr. Henrik Sass Larsens arrangementer rettes til Morgan Krüger 61624995)

 

Jesper Petersen

7.00-8.00 Socialdemokratiet Haderslev, A.D. Jørgensensvej 2, Haderslev

13.40 1. maj-arrangement ved Tørning Mølle, arrangeret af LO Haderslev, Socialdemokratiet og SF

 

Karen Klint

7.30 Bygningen, Lille Sal, Ved Anlæget 14B, Vejle

13.00-16.00 Står for partiboden til fælles 1. maj med LO, SF m.fl. i Mariahaven i Vejle

 

Karin Gaardsted

9.30 3F Bjerringbro, Kildesvinget 1, Bjerringbro

 

Lars Aslan Rasmussen

7.00 Socialdemokraterne på Nørrebro, Jægergade 10A, København N

10.45 Arbejdermuseet, Rømersgade 22, København K

13.00-14.30 Står i baren i S-teltet i Fælledparken

 

Lea Wermelin

7.00 Morgenmødet hos Rønne-Hasle Partiforening og Metal Bornholm, Ved Lunden 16, Rønne

 

Leif Lahn Jensen

10.00-11.00 Skovarbejderhuset, Gammel Estrup, Randersvej 2, Auning

13.30-14.30 LO Seniorer, Tangkrogen, Aarhus

15.30-17.00 Anlægget i Grenå

 

Lennart Damsbo-Andersen

7.00 Morgenappel hos 3F, Herningvej 19, Nykøbing F.

8.30 Morgenappel, Saxenhus, Juniorsgade 35, Sakskøbing

15.10 1. maj på Torvet, Nykøbing F.

 

Magnus Heunicke

07.15 Socialdemokratiet i Glumsø, Rejseladen, Storegade 2, Glumsø

10.05 LO Næstved, Gl. Ridehus, Grønnegade 10, Næstved

12.00 Faxe Partiforening – Socialdemokratiet, Vinkældertorvet, Faxe

14.30 1. maj-arrangement Nykøbing Falster, Torvet, Nykøbing F.

 

Malte Larsen

6.30-8.30 Morgenmøde i Fritidscentret, Vestergade 15, Randers C

11.00 Dansk Metal, Lucernevej 77, Randers

13.00-16.00 Til stede på Socialdemokratiets stand på Skovbakken, Randers

 

Mattias Tesfaye

7.00-8.00 S-Vallensbæk, Korsagergård, Vejlegårdsvej 121, 2625 Vallensbæk

8.15-9.15 S-Ishøj Foreningshuset på Jægerbuen 2B, 2635 Ishøj

9.15-10.15 S-Brøndby, Kulturhuset Brønden, Brøndby Strand Centrum 60, 2660 Brøndby

 

Mette Gjerskov

8.00 Socialdemokratiet i Roskilde, DUI-huset, Havnevej 38, Roskilde

9.00 Dansk El-forbund, Borgerdiget 18, Roskilde

10.00 Blik & Rør, Grønnegade 14, Roskilde

12.00 Fanemarch fra Stændertorvet til Hestetorvet, Roskilde

 

Mogens Jensen

10.30 Socialdemokratiet Trehøje og Aulum-Haderup, Stationen, Jernbanegade 2, Aulum

13.00 LO Ringkøbing Fjord, Rofi-centret, Kirkevej 26, Ringkøbing

 

Mogens Lykketoft

6.00 Hedehusene Station

7.30 3F Høje-Taastrup, Pile Allé 18-20, Tastrup

8.10 Socialdemokratiet i Albertslund på Birkelundgård, Damgårdsvej 25, Albertslund

10.00 Frit Forum, Suhmsgade 4, kælderen, København K

11.00 Socialdemokratiet, 3F i Lyngby-Taarbæk og 3F Mølleåen, Firskovvej 5, Kongens Lyngby

 

Morten Bødskov

7.30 Rødovregård, Kirkesvinget 1, Rødovre

8.30 Herlev Gl. Skole, Herlev Bygade 92B, Herlev

9.30 3F Storkøbenhavn, Sct. Jacobsvej 10, Ballerup

10.30 3F Industri Vestegnen, Siestavej 7, 1. Sal, Glostrup

 

Nick Hækkerup

07.20 S-Furesø, Værløse Bio, Bymidten 44, Værløse

16.00 Rådhustorvet, Stenløse

 

Nicolai Wammen

6.00 Socialdemokraterne i Solbjerg-Mårslet og Aarhus Sydkreds, Mårslet Borgerhus, Banevej 2, Mårslet

7.00 Socialdemokratiet i Aarhus, Aarhussalen, Sankt Knuds Torv 3, 1. sal, Aarhus C

12.00 Frit Forum Århus, 1. maj frokost, Amaliegade 27, 8000 Aarhus

13.00 Socialdemokratiet, Tangkrogen, Aarhus

 

Pernille Rosenkrantz-Theil

7.30 S-Østerbro, DUI, Sibeliusgade 41, København Ø

9.00 Dansk El-Forbund, Tikøbgade 9, København N

10.00 Dansk Socialrådgiverforening, Region Øst, Professionshøjskolen Metropol, Kronprinsesse Sofies Vej 35, Frederiksberg

 

Peter Hummelgaard

6.30 Socialdemokratiet på Frederiksberg, Medborgersalen, Danasvej 30B, Frederiksberg

7.30 Socialdemokratiet i Tårnby

8.30 3F Kastrup, Saltværksvej 68, Kastrup

9.45 Socialdemokratiet i Ballerup

15.00 HK Hovedstadens telt i Fælledparken

 

Rasmus Horn Langhoff

9.15 Den gamle biograf i Gørlev, Østerled 25, Gørlev

10.00 3F Kalundborg, Nytorv 8, 1. sal, Kalundborg

11.15 Organisationernes Hus, Havnegade 5, Nykøbing S

13.00 Møllebakken, Kalundborg

 

Rasmus Prehn

6.00 DSU i Hjørring hos 3F Skagerrak, Vandværksvej 30, Hjørring

9.30 3F Skagerrak, Vandværksvej 30, Hjørring

Hele eftermiddagen, LO Hjørring, Vendsyssel Teater, Banegårdspladsen 4, Hjørring

17.00 Aften-1. maj, DSU, Café Chic, Jernbanegade 3, Hjørring

 

Simon Kollerup

8.30-10.00 Socialdemokratiet i Thisted By på FOA, Sydhavnsvej 13, Thisted

13.00-15.00 LO Thy/Mors hos 3F på havnen, Nykøbing Mors

 

Thomas Jensen

7.00 Socialdemokraterne i Kjellerup & 3F, Agertoften 9, 8620 Kjellerup

8.00 Socialdemokraterne i Silkeborg, Skolegade 63, 8600 Silkeborg

9.30 3F Silkeborg, Granhøjvej 16, 8600 Silkeborg

16.30 I haven hos S-byrådsmedlem Ivan Greve, Dybdalsvej 9, 8641 Sorring

 

Trine Bramsen

9.00 Socialdemokraterne i Odense, Seniorhuset, Toldbodgade 5, Odense C

11.00 PMF Fyn, Grønløkkevej 16, Odense C

 

Troels Ravn

07.00 LO Vejen, Markedsrestaurationen, Markedsvej 7, Brørup

14.00 LO Billund, Engen, Grindsted

 

Yildiz Akdogan

7.00 Socialdemokratiet Vanløse, Vanløse Kulturstation, Jernbane Allé 38, Vanløse

16.30 Sydhavnens Venner af 1. maj, Karens Minde Kulturhus, Wagnersvej 19, København SV

 

Lasse Quvang Rasmussen, DSU-formand

7.30 LO-ungdoms morgenmøde i LO-huset, Islands Brygge 36, København S

8.45 Ishøj Partiforenings morgenmøde, Jægerbuen 2B, Ishøj

10.30 Arbejdermuseet, Rømersgade 22, København K

 

Pressehenvendelser på dagen vedrørende Mette Frederiksen rettes til pressechef Mads Brandstrup på 61 62 35 67. Øvrige pressehenvendelser rettes til pressetjenesten på 61 62 44 24.